Cildinizi Nasıl Yenilersiniz, Cilt Bakımı

Zaman içerisinde cildimiz birçok zararlı etkiye maruz kalır. Güneş ışınları, toz, kuruluk, ilerleyen yaşla birlikte cildin elastikliğini yitirmesi gibi faktörler, yaşlanma belirtilerini çok daha çabuk gözler önüne serer. Bunun yanında, doğru bakım yapılmadığı takdirde sivilce ve yağ bezeleri gibi istenmeyen durumlar da ortaya çıkabilir. Ancak çeşitli uygulamaları takip ederek cildinizi yeniden pürüzsüz ve genç görünümüne kavuşturmanız mümkün.

cildinizi nasıl yenilersiniz

Günlük Temizlik
Günlük yüz bakımı kadınlarla özdeşleşmiş bir durum gibi gözükse de aslında erkeklerin cildinin daha fazla bakıma ihtiyacı vardır. Çünkü yoğun testosteron salgılamasından dolayı erkek cildi kadınlara kıyasla daha yağlı ve gözeneklidir. Bu durum ise akne oluşumunu kolaylaştırır. Eğer cilt yüzeyi düzenli olarak temizlenmezse, bu gözenekler zaman içerisinde kir ve ölü deri hücreleriyle dolarak siyah nokta ve yağ bezelerine sebep olur. Bu gibi unsurları temizlemenin ve de oluşumunu engellemenin yolu ise ilk başta su ve sabundan geçer.
Yüzünüzü yıkadıktan sonra ise peeling ürünleri ile dairesel hareketlerle masaj yaparak çene, alın, burun ve yanak bölgelerinizdeki ölü hücrelerden kurtulun. Bir yüz temizleme fırçası yardımıyla bu işlemi daha etkili hale getirebilirsiniz. Zaman içerisinde cildinizdeki kızarıklıkların ve pürüzlerin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Nemlendirici Kullanın
Soğuk hava, rüzgarlar, sıcaklar, kısacası hava koşullarının cildimiz üzerindeki etkisi büyüktür. Kuru bir cilt yaşlanma etkilerini daha kolay gösterir. Pürüzsüz bir görünüm yakalamanın yolu ise nemlendirici kullanımından geçer. Hava değişimlerinin yanında, tıraş aşamasında da cildiniz bolca tahriş olduğu için yüz tipinize en uygun nemlendirici seçeneğini bulmanız gerekir. Normal, karma, yağlı ve kuru cilt tiplerinden hangisine sahip olduğunuzu belirledikten sonra buna uygun bir nemlendiriciyi her gün kullanmayı alışkanlık haline getirin. Fazla yağlı bir nemlendirici olmamasına özellikle dikkat etmenizde fayda var.

Doğru Tıraş
Bir erkek için en iyi cilt yenileme yöntemi, kesinlikle tıraş olmaktır. Kesim sırasında tıraş bıçağı cildi sıyırarak üst yüzeyde bulunan ölü hücreleri temizleyip cildin genç kısmının ortaya çıkmasını sağlar. Bu yüzden tıraş için en etkili peeling yöntemi desek abartmış olmayız. Ancak unutmayın, iyi bir tıraşın ilk adımı kaygan ciltten geçer. Cilt bakımı konusunda hassas olur, düzenli temizlik yapıp, nemlendirici sürer ve güneş ışınlarından korursanız, doğru tıraş olduğunuz takdirde cildiniz tamamen bir yenilenme sürecine girmiş olacaktır.