Erkekler için Günlük Pratik Bakım Rehberi

Bakımlı olmak için fazla çaba harcamanıza gerek yok. Sadece cildinizin ihtiyaçlarını gözeterek, fiziksel ve kimyasal yapısını dengede tutmak için izleyeceğiniz birkaç basit adımla günlük bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Sabahları duş aldıktan sonra, geceleri ise yatmadan önce uygulayacağınız yöntemlerle hem cildinizi dinç tutacak hem de sağlığını koruyacaksınız.

Yaşlanma Karşıtı
Yaşlanma ile mücadele edemezsiniz, ancak onun bırakacağı etkileri minimuma indirebilirsiniz. Erkeklerin cildi kadınlara göre yaşlanma belirtilerini daha geç gösterse de azalan kolojen ve protein miktarı yıllar ilerledikçe kalıcı etkiler bırakır. Bir dermatoloğa danışarak seçeceğiniz, yüz tipinize en uygun anti-aging kremleri, cildinizin ihtiyaç duyduğu desteği sağlayacaktır. A, C, D ve E vitaminleri içeren nemlendirici kremler ile de vitamin desteği verebilirsiniz.

Cilt Bakımı
Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, kirlenme ve ölü deri tabakaları cildinizde büyük hasar bırakır. Sivilce ve yağ bezesi gibi oluşumların en baştaki sebepleri olan bu faktörleri ortadan kaldırmak için düzenli ve günlük olarak cildinize bakım yapmalısınız. Her gün ılık su ve sabunla yüzünüzü yıkayın. Bu, cilt yüzeyinize tutunmuş kir ve yağlardan kurtulmanıza yardımcı olacak. Aynı zamanda cilt tipinize uygun bir peeling ürünü kullanarak derinizin üstünde biriken ölü tabakaları temizleyin. Sabah veya akşam olmak üzere gerçekleştireceğiniz bu iki pratik işlem, gözeneklerinizin arasının dolmasını engelleyecektir. En son olarak da fazla yağlı olmayan bir nemlendirici krem kullanın ve cildinizin su oranını dengelemesine yardımcı olun.
Güneş ışınları da cildin bir numaralı düşmanları arasındadır. Hem cildi kurutur hem de zamanla yüzeyinde lekelerin oluşmasına sebep verir. Bu yüzden güneşli havalarda güneş kremi kullanın ve ışınların zararlı etkilerinden cildinizi koruyun.

Tıraş Önerileri
Tıraş malzemelerinizi seçerken, alışkanlıklarınızı ve ihtiyaçlarınızı göz önünde tutun. Seçimlerinizde mutlaka cilt tipinize uygun tercihlerde bulunmaya çalışın. Hassas ve kuru bir cilde sahipseniz, Tıraş sonrası ürünleri kullanmanız daha faydalı olur.
En az sizin cildiniz kadar, tıraş malzemelerinizin bakımı da önemlidir. Tıraş aletlerinizin bıçaklarını düzenli olarak değiştirip, dikey konumda ve hava almayacak şekilde kurutmanız ideal kullanım biçimidir. Kullan at tıraş bıçaklarınızı ise kullanımdan sonra mutlaka temizlemeli ve kuru olarak muhafaza etmeye özen göstermelisiniz.

Düzenli Bir Hayat
Düzenli spor ve uyku vücudunuzun bakımında sizin en önemli yardımcınızdır. En az haftanın birkaç günü egzersiz yapmaya özen gösterin. Bol oksijen ve hareket, kan dolaşımınızın hızlanarak hücrelerinizin yenilenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda bol su için. Bol su tüketimi, vücudunuza yenilenmesi için yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.