Farklı Cilt Tiplerine Göre Tıraş Önerileri

Temel olarak 5 tip cilt vardır: Normal, hassas, kuru, yağlı ve karma ciltler. Vücudun sahip olduğu yağ ve su oranının dengesine göre değişiklik gösterirler ve her tip cildin kendine has özellikleri, zayıf ve güçlü yönleri vardır. Kusursuz bir tıraş keyfi için, öncelikle hangi cilt tipine sahip olduğu belirlenmeli ve buna göre önem verilmesi gereken noktalara dikkat edilmelidir.

farklı cilt tiplerine göre tıraş önerileri
Normal Ciltler
Eğer normal tipte bir cilde sahipseniz, şanslı azınlık içindesiniz demektir. Çünkü genel olarak sağlıklı, pürüzsüz ve yağ bezesi, akne gibi yapılar içermiyor yüzünüz. Normal ciltler, su ve yağ dengesi ideal oranlarda olduğu için kuruma ve yağlanma problemlerinden uzak, dengeli bir cilttir. Bu sebeple, diğer cilt tiplerine göre hassasiyeti daha azdır. Tıraş bıçağını fazla bastırmak veya sakalları yeteri kadar yumuşatmadan tıraşa geçildiğinde oluşan hafif tahrişler dışında çok fazla olumsuzlukla karşılaşılmaz.

Hassas Ciltler
Hassas ciltler, tıraş sırasında en fazla problemle karşılaşan cilt tipidir. Yüz, sıcak su ve sabunla tıraşa hazırlanmalı, Derby tıraş köpüğü ile sakallar yumuşatılmalı ve fazla darbe uygulamadan tıraş gerçekleştirilmelidir. Çok perdeli tıraş yapıldığı takdirde, cildin üst tabakası zarar görüp tahriş olacağı için, aynı yerlerin üstünden tekrar tekrar geçmekten kaçınılmalıdır. Doğru tıraş bıçağı seçimi, iyi bir ön hazırlık ve tıraş sonrası kullanılacak nemlendiricilerle hassas ciltlerin tıraş keyfi korunabilir.

Kuru Ciltler
Hassas ciltlerle birlikte en çok özen gerektiren cilt tipidir. Ciltteki nem ve yağ oranı, olması gerekenin altında olduğu için deri hücrelerinin döküldüğü kuru ciltler, yanıklara ve tahrişlere oldukça açıktır. Zaten kuru olan cilt, doğru bir nemlendirici krem kullanılmadığı takdirde daha da kuruyarak zarar görür. Tıraş sonrası nemlendiriciler ile cilde gereken nem verilirse cildin dengesini korumasına yardımcı olunur.
Yağlı Ciltler
Kuru ciltlerin aksine, bu cilt tipinde yağ oranı yüksektir. Ancak nem oranı düşük olduğu için fazla yağlanan cilt, gözeneklerin kapanmasıyla siyah nokta, yağ bezesi ve sivilcelerin oluşmasına sebep olur. Tıraş sırasında derinin üst yüzeyi kazınarak gözenekler daha açık hale gelir. Peeling ile düzenli cilt temizliği yapılmadığı takdirde, derinin üzerinde biriken kir ve ölü deri hücreleri bu gözeneklerde birikir ve bu yüzden yağ bezesi, sivilce gibi problemlerle karşılaşılır. Derby tıraş kolonyası yağlı ciltlerin dengesini korumasında en etkili üründür.

Karma Ciltler
En çok karşılaşılan cilt tipidir. Alın, burun ve çene kısmı yağlı, yanaklar ise kuru yapıdadır. Özellikle yanaklarda yanık, kızarıklık ve rahatsız edici tahrişler görülür. Bunun önüne geçmek için, tıpkı kuru ciltlerde başvurulduğu şekilde nemlendirici kremler kullanarak ideal nem dengesine yaklaştırılır.