Mevsimlere Göre Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Her mevsime göre vücudumuz ve dolayısıyla cildimiz farklı reaksiyonlar gösterir. Isı ve nem oranını etkileyen hava koşullarıyla birlikte cildimizin ihtiyaçları da değişir. Bu değişkenlik de farklı bakım uygulamalarını zorunluluk haline getirir. Örneğin bir mevsimde kurumaya meyilli olan vücudumuz, diğer mevsimde çeşitli vitaminlere ihtiyaç duyabilir. Zamanında ve doğru bir bakım ise değişen hava koşullarının cildimiz üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerin önüne geçmemize olanak sağlar.

mevsimlere-gore-cilt-bakimi

Kış Cilt Bakımı
Kış aylarında cildinizdeki vitamin miktarı hızla eksilmeye başlar. Özellikle A, C, D ve E vitaminleri açısından eksilmeler görülür. Bu sebeple cildinizde solgunluklar başlar. Havaların soğumasıyla birlikte kan dolaşımının yavaşlaması da yüz rengindeki bu değişimi tetikler. Yüz kremi seçimlerinizde A, C, D ve E vitaminleri içeren ürünleri tercih etmeniz, vücudunuzdaki bu eksikliğin giderilmesine destek olacaktır.

İlkbahar Cilt Bakımı
İlkbaharda ısınan havalarla birlikte kan dolaşımı hızlanır ve cilt canlanmaya başlar. Ancak bu ani değişim, cildin oldukça hassaslaşmasına sebep olur. Güneş ışınlarının da yavaş yavaş artmasıyla birlikte, cilt en hassas dönemine girer. Bu sebeplerden dolayı, ilkbahar mevsiminde düzenli olarak yüz bakım yağları ile cildi canlı tutmalı ve tıraş olurken ekstra hassasiyet gösterilmelidir. Tıraş sonrası bakım ürünlerini kullanarak, kesim sırasında tahriş olan cildinizin sağlığını destekleyebilirsiniz.

Yaz Cilt Bakımı
Güneş ışınlarına en çok maruz kalındığı ve en yoğun sıcaklığın hissedildiği mevsim olması dolayısıyla yaz aylarında cildimiz ekstra başka bakım uygulamalarına ihtiyaç duyar. Her şeyden önce, bu aylarda koruyucu güneş kremi sürmeden güneşe çıkmak, cildimiz üzerinde çeşitli hasarlara sebep olabilir.
Yazın oldukça kuruyan cildi eski dengesine kavuşturmak için, yüzün cilt tipine uygun nemlendirici kremler ile nemlendirilmesi gerekir. Gün içerisinde tüketeceğiniz su miktarının da cilt yapınızda canlanmaya sebep olacağını unutmayın. Aynı zamanda yaz aylarında tıraş olduktan sonra kısa bir süre içerisinde havuz veya denize girmek cildinizi tahriş edebileceği için, bu gibi aktiviteler öncesinde en az birkaç saat beklenmesi önerilir.

Sonbahar Cilt Bakımı
Güneşin yavaş yavaş çekilmesi ve havaların soğumasıyla birlikte kan dolaşımının yavaşladığı sonbahar aylarında, temel vitaminleri içeren yüz kremleri ile cildin desteklenmesi gerekir. Bunun yanında, yaz aylarında yoğun olarak kullanılan krem ve yağlar cilt altında biriktiği ve ölü deriler tutulduğu için ciltte akne, sivilce ve yağ bezesi görülebilir. Bunların önüne geçmek ve cildi taze tutmak amacıyla düzenli peeling yaparak cildi ölü derilerden arındırmanız gerekir.