Pürüzsüz Bir Tıraş İçin Bilmeniz Gerekenler

Eğer cildinizde kabarmalar, kızarıklıklar oluyorsa veya istediğiniz pürüzsüzlükte bir kesim yakalayamıyorsanız kullandığınız malzemeleri ve tıraş tekniğinizi gözden geçirmeniz gerekir. Çünkü doğru ekipmanlarla doğru adımları izleyerek, kolay bir şekilde pürüzsüz tıraş elde etmek hiç zor değil.


Sakallarınız Yumuşamalı
Her tıraş öncesinde dikkatle yerine getirilmesi gereken bir adımdır sakalların yumuşatılması. Duşta veya duştan sonra tıraşınızı yapmanız en ideal seçenek olsa da vaktiniz kısıtlıysa sıcak su ve Derby tıraş köpüğü ya da jeli ile de ideal zemini oluşturabilirsiniz. Tıraş köpüğünü elinizle etkin bir şekilde yaymaya özen gösterin. Sakallarınızı yumuşatmadığınız takdirde, kesim aşamasında daha fazla basınç uygulama ihtiyacı duyarsınız ve bu da yüzünüzün tahriş olmasına yol açar.

Doğru Tıraş Tekniği
Doğru tıraş köpüğü ya da jeli ve tıraş bıçağı kullanmanıza rağmen eğer yüzünüzde sık sık tıraş yanığı meydana geliyorsa, tıraş esnasında fazla baskı uyguluyor olabilirsiniz. Bu el alışkanlığından olabileceği gibi, yüzünüzdeki tıraş köpüğü kıvamının yeterli olmamasından da kaynaklanabilir. Cildinizle bıçak arasında bariyer rolü üstlenen köpük eğer çok ince bir tabakada olursa cildiniz rahatlıkla zarar görecektir. Tam tersi durumunda, yani fazla köpüklü olması ise sakalları tam ve düzgün olarak kesememenize sebep olabilir. Bu yüzden tıraş esnasında yüzünüze sürdüğünüz Derby tıraş köpüğü ya da jelinin, hafif sulandırılmış krem kıvamında olmasına dikkat edin. Böylelikle yeterli kayganlığı ve nemi sağlamış olacaksınız.
Kıl dönmeleri gibi problemler yaşamamak için ise cildinizi fazla germemeye ve kıl köklerinin tersine doğru kesim yapmamaya özen gösterin. Böyle durumlarda ilk başta pürüzsüz bir tıraş gerçekleştirdiğiniz kanısına kapılsanız da içeri doğru bükülmesi nedeniyle dışarı çıkamayan kıllar içeride büyümeye başlayacak ve bu da cildinizde tedavisi zahmetli problemlere yol açacaktır.