Sakala Doğru Şekil Vermenin İncelikleri

Sakalınıza yeni bir model vermek istiyorsunuz veya tekniğinizi geliştirmek istiyorsunuz diyelim. Peki sakalınıza şekil verirken doğru yöntemleri izliyor musunuz? Eğer istediğiniz modeli bir türlü yakalayamıyorsanız veya tıraş sonrası yüzünüzde çeşitli problemler ortaya çıkıyorsa, bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir.

Yüzünüzü İnceleyin
İşe ilk olarak yüzünüzü incelemekle başlayın. Yüzünüzde her hangi bir sivilce veya yağ bezesi bulunuyor mu? Eğer bunlar varsa, kesim sırasında dikkate almalı ve cildinize zarar vermemek için o bölgelerde hassas davranmalısınız. Bunun yanında kıllarınızın çıkış yönünü gözlemleyin. Ayrıca cilt tipinizin yağlı, hassas, kuru, karma veya normal yapılar arasından hangisine uyduğunu belirlemeniz, buna göre malzeme seçimi yapmanıza olanak sağlar.

Malzemeler
Cildinize uygun bir tıraş bıçağı seçin. Sakalınıza şekil vermek istediğiniz için oynar başlıklı bıçaklar daha kolay bir kullanım sağlayacaktır. Tıraş bıçağı ile birlikte; makas, tıraş kremi ve kolonyalar da tıraşa başlamadan önce hazır bulundurmanız gereken malzemelerden.

Hazırlık
Sakallarınızı rahat bir şekilde kesmek istiyorsanız öncelikle sert yapılarını kırmalı ve yumuşatmalısınız. Sıcak su ve Derby tıraş köpüğü/jeli ikilisi, bu iş için en rahat kullanabileceğiniz araçlardır. Kıl diplerine nüfuz edene kadar hafifçe masaj yapın. Bu sayede bıyık ve sakal kıllarınız yumuşayacak, tıraşa hazır hale gelecek.

İlk Darbeler
Öncelikle, eğer sakallarınız uzunsa fazlalıklarını bir makas yardımıyla üstünden alın. Benzer şekilde, favorilerinizi de birbirine eşit uzunlukta olacak şekilde makasla düzeltin. Ardından hazırlık aşamasında olduğu biçimde sakal ve bıyıklarınızı yumuşatmaya başlayın. Sıcak su ve Derby tıraş jeli veya tıraş köpüğü ile yumuşattığınız sakallarınız artık kesime hazır hale gelmiş demektir.

Adım Adım İlerleyin
Eğer istediğiniz modeli tam olarak elde edebilmek için uzun bir süredir sakal bırakıyorsanız, yanlış bir hareket bütün bu zamanı çöpe atacaktır. Bu yüzden adım adım hareket edin ve işe önce fazlalıklardan kurtularak başlayın. Daha sonra yüzün her iki yanını da eşit şekilde tıraş ederek ilerleyin. Bir tarafta yapacağınız aşırı bir hareket diğer tarafın da kaderini belirleyeceği için kontrol ederek ilerlemekte her zaman fayda var. Şekil yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığında gerçekten hayal ettiğiniz gibi bir görünüm elde edip edemeyeceğinizi anlamış olacaksınız.