Sinek Kaydı Tıraş Nasıl Olunur?

Sinekkaydı tıraş, elinizi yüzünüzde sakalınızın çıkış istikametinin tersi yönünde hareket ettirdiğinizde elinize hiç sakal gelmemesidir. Yıllar geçtikçe tıraş bıçağı kullanımına ve tıraş tekniklerine alışkanlık kazanılsa da sinekkaydı tıraş olurken ekstra dikkat ve çaba harcamak gerekir. Bazı noktaların bilincinde olduktan sonra, sinekkaydı tıraşlarınızı daha çabuk ve daha doğru bir şekilde yapabildiğinizin farkına varacaksınız.

sinek-kaydı
Tıraş Öncesinde
Sakallarınız cildinize göre oldukça sert bir yapıdadır. Eğer onların yeterli derecede yumuşamasına izin vermeden tıraş olmaya başlarsanız, ya yüzünüze zarar verirsiniz ya da istediğiniz temizliği sağlayamazsınız. Tıraş öncesinde ılık suyla yüzünüzü yıkayıp, Derby tıraş jeli veya tıraş köpüğü kullanarak sakallarınızı yumuşatmanız gerekir. Bunun için en iyi verimi duş alarak elde edebilirsiniz. Sıcak duş sırasında, hem suyun hem de oluşan buharın cildiniz ve sakallarınız üzerinde oldukça rahatlatıcı etkisi olacaktır.

Tıraş Bıçağı Seçimi
Sinekkaydı tıraş olurken tıraş bıçağını yüzünüze bastırmanıza gerek yoktur. Bıçağı ne kadar yüzünüze bastırırsanız, o kadar fazla çizik ve tahriş meydana getirirsiniz. Doğru kıvama getirdiğiniz tıraş köpüğü üzerinde, bıçağın sorunsuz bir şekilde kayması için, tıraş bıçağınızın temiz olduğuna dikkat edin.

Tıraş Bıçağı Bakımı
Tıraş bıçağınızın yıpranması veya körelmesi, işlevini azaltacak, bu da sizin tıraş deneyiminize olumsuz etkide bulunacaktır. Bunun olmaması için tıraş bıçaklarının bakımının düzgün yapılması gerekir. Ayrıca tıraş esnasında lavaboya vurarak temizlemeye çalıştığınız tıraş bıçakları, darbeyle zarar görebileceği için yalnızca ılık suyun altında temizlenmelidir.

Tıraş Tekniği
Tıraş tekniğiniz de en az tıraş öncesi işlemler ve kullandığınız tıraş bıçağı kadar önemlidir. Yanlış uygulamalar, istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Hem sinekkaydı tıraş olmak hem de cildinizin sağlığını korumak için doğru tekniği bulmanız gerekir. Bunun ilk adımı, tıraş bıçağını cildinize fazla bastırmamaksa ikinci adımı tıraş köpüğünü yeteri miktarda surata yaymaktır. Çünkü sinekkaydı tıraş yüzün farklı noktalarında tıraş bıçağını ters istikamette hareket ettirmeyi gerektirir. Normalde çok fazla tavsiye edilmeyen bu yöntem, sinekkaydı tıraşın zorunlu olduğu zamanlarda yeterli köpük ve yumuşak hareket kabiliyeti ile sorunsuz bir şekilde başarıya ulaşacaktır.
Sinekkaydı tıraşla yüzünüz her zaman olduğundan daha hassas bir yapıya sahip olacaktır. Bunun için tıraş sonrası Derby kolonya kullanımına ekstra özen göstermek gerekir.