Tıraş Bıçağını Doğru Kullanmanın İncelikleri

Tıraş olmak çoğumuz için mecburiyet olarak görülse de aslında doğru malzeme seçimi ve doğru bir teknikle işin keyifli yanını keşfedebiliriz. Herkesin cilt ve sakal tipine göre belli kullanım alışkanlıkları vardır. Fakat tıraş sırasında yapılan yanlış uygulamalar tıraş keyfini düşürüp istenilen kesimin elde edilmesinin önünde engel oluşturabilir. Kusursuz bir tıraş deneyimi için tıraş bıçağını doğru kullanmanın inceliklerine göz atın ve kendi yöntemlerinizi keşfedin.

tıraş bıçağını doğru kullanmak
Temiz Cilde Uygulayın
Öncelikle tıraş bıçağının gezineceği yüzeyin, yani cildinizin ve sakallarınızın temizleyip yumuşatarak işe başlayın. Bunun için sıcak suyla rahatlattığınız yüzünüze Derby tıraş köpüğü veya Jeli kullanarak işe başlayın. Bu adımda kesinlikle aceleci olmayın. Köpüğün kıl köklerinize kadar iyice nüfus ettiğinden emin olun. Yumuşamış bir sakal üzerinde tıraş bıçağı daha rahat kayacak ve aynı yerin üstünden defalarca geçip cildinizi tahriş etmenize gerek bırakmayacaktır.

Tıraş Bıçağınızı Kontrol Edin
Kirli, körelmiş bir tıraş bıçağı faydadan çok zarar verir. Bu duruma gelmiş bıçakların keskinliği azalacağı için yüzünüzde kayarken daha fazla bastırma ihtiyacı duymanıza, bu da cildinizin kolaylıkla tahriş olmasına, hatta yanmasına sebep olacaktır. Hem sağlıklı bir cildin hem de temiz bir tıraşın ilk adımlarından biri, tıraş bıçağınızın sağlam ve cildinizle uyumlu olmasıdır.

Tıraş Bıçağı Seçimi
Derby Kullan-At Tek Bıçaklı, Samurai 2 ve 3 bıçaklı tıraş bıçakları kullanım tercihini, sakalınızın seyrekliğine ve kendi kullanım kolaylığınıza bakarak karar vermeniz gerekir. Tıraş bıçağının ömrünün bittiğini ise kullanmaya başladığınızda sakalınızın bir kısmını kesip bir kısmını kesmemesinden anlayabilirsiniz.

Tıraş Tekniğinizi Geliştirin
Sakallarınızı favorilerinizin bulunduğu kısımdan keserek başlayın. Elinizle cildinizi gerin ve tıraş bıçağınızın köpük üzerinde kaymasına izin verin. Germe işlemini yaparken dikkatli olunmalıdır. Fazla gerilen ciltlerdeki kıllar, kesildikten ve deri bırakılıp eski konumunu aldıktan sonra, deri altında kıvrılıp içe doğru büyümeye başlayabilirler. Bu da kıl dönmesine yol açar. Bu yüzden her zaman hafif bir biçimde gerdirmeye özen gösterin.