Tıraş Köpüğü ve Tıraş Jeli Kullanımının İncelikleri

Tıraş olmadan önceki en önemli adım, elbette cilde tıraş köpüğünün ya da jelinin sürülmesidir. Tüyleri yumuşatıp, rahat ve pürüzsüz bir tıraş için uygun zemin oluşturan tıraş köpüklerinin ve tıraş jelinin kullanımına dair, dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yanlış veya yetersiz bazı uygulamalar cildin tahriş olması, iyi bir kesim sağlanamaması ve kesikler gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

tıraş köpüğü kullanımı
Köpükten Önce Hazırlık
Köpükten önce yüzün sıcak suyla ve sabunla yıkanması gerekir. Bu; yüzünüzü kirden arındıracak, sakallarınızı yumuşatacak, cildinizi rahatlatacak ve tıraş bıçağınızın ömrünü uzatacaktır. Ayrıca köpük, yumuşak bir ciltte etkisini daha iyi gösterecektir. Derby Tıraş Köpüğü’nü ya da Derby Tıraş Jeli’ni elinize sıkmadan önce şişeyi iyice çalkalamayı unutmayın. Böylece daha yoğun ve hacimli bir kıvam elde edersiniz.
Doğrudan yüze sürerek köpük hazırlamak hızlı olması sebebiyle en çok tercih edilen uygulamadır. Bu yöntemde elinizle daireler çizerek köpüğü yüzünüze sürmeniz gerekir. Köpük ancak bu şekilde sakallarınızın dibine kadar nüfuz edebilir.

Doğru Kıvam
Tıraşa başlamadan önce yüzünüzdeki köpüğün ya da jelin kıvamını doğru ayarlayın. Fazla sulu veya fazla kuru olmaması için ideal oranı bulmanız biraz zaman alsa da yüzünüze sürdüğünüz zaman çabuk kurumayan kıvamı yakalayabilirsiniz. Sıktığınız köpüğün bir tenis topu büyüklüğünde olmasına dikkat edin. Tıraş jelinde ise ceviz büyüklüğü yeterli olacaktır. Gözünüze fazla gibi görünebilir ama emin olun yüzünüze eşit oranda ve kalınlıkta yaydıktan sonra bu miktarın ideal olduğunu göreceksiniz. Köpüğü ya da jeli yayarken boynunuzu da unutmayın elbette. Olabildiğince her bir kıl köküne yaymaya dikkat edin.

Tıraş bıçağı ile cildiniz arasında koruyucu bir özellik gören köpüğün kalınlığı çok önemli. Fazla ince bir köpük hızlı kurur ve cildinizin tahriş olmasına yol açabilir. Eğer köpüğün kalınlığı çok fazla olursa, bu sefer de tıraş bıçağı ile sakalınız arasındaki temas azalabilir ve tam temizlik sağlayamayabilirsiniz. En doğru kesim için köpüğünüzün biraz sulandırılmış krem kıvamında olması gerekir. Mutlaka yüzünüzü gererek tıraş olun. Yalnız, germe işlemini de tıpkı köpüğün miktarında olduğu gibi özenle ayarlamanız gerekir. Çünkü fazla gererseniz tahriş olma ihtimali doğar. Yeterince germezseniz de kesikler oluşur. O yüzden ideal gerginliği bulmak oldukça önemli.