Tıraş Olurken Yapılması Gerekenler

Tıraş olmanın birçok inceliği vardır. Çoğu zaman sabah telaşıyla, hızlıca ve kolayımıza gelen bir şekilde tıraş olsak da bazı adımlara dikkat etmediğimiz sürece sağlıklı bir tıraş deneyimi yaşayamayız. Yüzde oluşan kesikler, kızarıklıklar, istediğimiz kesimi yakalayamama gibi olumsuz sonuçların yanında, kullandığımız tıraş aletlerinin ömrünü de kısaltıyor olabiliriz. Bu tip sıkıntıları yaşamamak için bilinmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. İşte tıraş olurken yapmanız ve yapmamanız gerekenler.

tıraş olurken yapılması gerekenler
Tıraş Öncesinde
o    Yüzünüzdeki sakalları yumuşatmadan tıraşa başlamayın. Cildinize göre oldukça sert olan sakallarınızı tıraş öncesinde yumuşatmanız daha kolay kesilmesine ve cildinizin daha az tahriş olmasına yardımcı olacaktır. Bunun için sıcak bir duş alabileceğiniz gibi, vaktiniz olmadığı durumlarda sıcak suyla da yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
o    Derby tıraş köpüğünü ya da jelini mutlaka yuvarlak hareketlerle sakalların dibine nüfuz edecek şekilde yayın. Bu sayede hem yüzünüze masaj yaparak cildinizin rahatlamasını sağlayacak hem de köpüğün yüzünüzdeki tüylerin her noktasına temas ederek tam olarak yayılmasını sağlayacaksınız.

Tıraş Sırasında
o    Fazla kullanılmış ve körelmiş tıraş bıçakları ile tıraş olmaya çalışmayın. Bu hem cildinize zarar verir hem de tıraş olma sürenizi oldukça uzatır. Üstelik istediğiniz kesimi de yakalayamazsınız. Ciltte oluşan kesik, kabarma gibi problemlerin sebebinin en başında yanlış tıraş bıçağı kullanımı olduğunu göz önünde bulundurun.
o    Tıraş olurken bıçağı lavabonun kenarına vurarak temizlemek yerleşmiş bir alışkanlıktır. Ancak bu tıraş bıçağınızın ömrünü azaltır. Uzun süreli bir kullanım için, tıraş bıçaklarınızı yalnızca ılık su altında yıkayarak temizleyin.
o    Cildinizi fazla germeyin. Eğer olması gerekenden daha fazla gererseniz, kıl köküne yakın bir yerden kesim yaparsınız ve bu da cildinizi serbest bıraktığınızda kılın içeri doğru kıvrılıp, orada büyümesine ve kıl dönmesine sebep olabilir.

Tıraş Sonrasında
o    Ne kadar dikkatli olursanız olun ve kullandığınız ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun tıraş bitiminde cildiniz mutlaka biraz tahriş olur. Tıraş olmak aynı zamanda cildin üzerindeki ölü hücreleri de kazımaktır. Ölü hücrelerden arınan cildiniz artık daha hassas bir hale gelmiştir. Bu yüzden tıraş sonrası bakım ürünleri ile nemlendirilmesi ve rahatlatılması gerekir. Çeşitli tıraş sonrası balsamlar, kolonyalar ve nemlendiriciler arasında cilt tipinize en uygun olanı seçin. Böylelikle tıraş deneyiminizi kusursuz bir şekilde noktalıyor olacaksınız.