Yaşlara Göre Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Erkeklerde cilt bakımı her yaş grubuna göre farklılık gösterir. Bunun sebebi, yıllar içerisinde cildin iç yapısının değişmesi ve dış etkenlere açık hale gelerek daha hassas bir konuma yükselmesidir. Genç yaşlarda yapılan doğru cilt bakımları, ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek potansiyel problemlerin önüne geçmeye yol açarken, yetersiz bakım veya yanlış uygulamalar da aynı şekilde olumsuz sonuçlara zemin hazırlar. Bu yüzden çeşitli yaş dönemlerine ait cilt bakım uygulamalarında farklı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

yaslara-gore-cilt-bakimi

20-30 Yaş Arası
Bu dönemde cilt sağlıklı ve gençtir. Ancak bu sağlıklı görüntüye aldanmamak gerekir. Çünkü ileri yaşlardaki cilt durumunuzu bu dönemde yapacağınız uygulamalar belirleyecektir. Örneğin, elastin ve kolajen açısından zengin hücrelere sahip olan yüz hatları,bakım kremi kullanılmadığı takdirde yıllar içerisinde kolayca kırışır. Bu yaşlarda cildin kendini yenileme hızı oldukça yüksek olsa da, güneş ışınları da cilt yüzeyinizde çeşitli lekelere sebep olabilir. Koruyucu faktörlü güneş kremi kullanmanız ise lekelerin önüne geçmenizi sağlar.

30-40 Yaş Arası
30 yaşından sonra cilde esneklik veren elastin ve kolajen miktarı yavaş yavaş azalmaya başlar. Kırışıklıklar ve sarkmalar az da olsa görünür olur. Cildin yaşlanma etkilerini azaltmak için kullanacağınız kremlerin antioksidan içeriğine ve A, C, E vitaminlerine sahip olmasına özellikle dikkat edin. Bunlar cildinizin yenilenmesine destek olan organlardır.
30-40 yaş arası dönemde cildinizdeki yağ üretimi de düşüşe geçer. Eğer çok yağlı cilde sahip biriyseniz bu iyi bir durum olabilir, ancak normal ve karma tipteki ciltler için bu dönemde ekstra nemlendirici kullanılmalıdır. Cildinizi kir ve ölü derilerden temizleyecek bir yıkamanın ardından, fazla yağlı olmayan bir yüz nemlendiricisi ile rahatlatmanız faydalı olacaktır.

40 Yaş ve Sonrası
40 yaşından sonra cildin esnekliği bir nebze daha düşer, kırışıklıklar ve lekeler ister istemez daha belirgin hale gelir. Bu yaş döneminde cilt bakımınız için, kolajen yapıyı destekleyici kremler kullanmanız yerinde olacaktır.
30’lu yaşlara kıyasla yağ üretiminin biraz daha azaldığı bu dönemde, A ve C vitamini içeren yüz kremleri kullanılması hem cildi rahatlatacak hem de kırışıklıkların oluşma süresini kısaltacaktır. Bunların yanında, maruz kaldığınız güneş ışınları lekelenmeyi ve kırışıklıkları arttıracağı ve yüzünüz daha hassas bir konumda olduğu için, biraz daha yüksek faktörlü güneş kremleri tercih etmelisiniz