Yüzünüzü Tıraşa Nasıl Hazırlarsınız

Düzgün bir tıraşın ve tıraş sonrasında meydana gelen olumsuz durumlardan kurtulmanın yolu, yüzü tıraşa doğru bir şekilde hazırlamaktan geçer. Çoğu zaman aceleyle ve dolasıyla özen gösterilmeden yapılan tıraşların ciltte çeşitli problemlere yol açtığını görürüz: Kızarıklıklar, kesikler, batıklar, ciltte kuruma... Aslında sadece birkaç basit adımı izleyerek kusursuz bir tıraş deneyimi yaşayabilirsiniz.

yüzünüzü tıraşa nasıl hazırlarsınız
Sakallarınızı Yumuşatın
Yıllar içerisinde yüz tüyleri sertleşir ve güçlenir. Bu her ne kadar tıraş olmanın getirdiği önüne geçilmez bir durum olsa da tıraş öncesinde sakalları yumuşatmak gerekir. Aksi takdirde hem kullandığınız tıraş bıçağının ömrü azalacak hem de tıraş sonrası yüzünüzde kırmızı noktalar oluşacaktır.
Daha kolay bir tıraş deneyimi için, öncesinde sakallarınızı yumuşatabilmenizin çeşitli yolları bulunur. Tıraş için ayırdığınız zamana ve tercihlerinize göre değişiklik gösteren bu yolların iki önemli oyuncusu vardır: Sıcak su ve sabun.

Sıcak Suyla Yıkama
Tıraş öncesi hazırlık aşamasında yüzü yıkamanın gerekli olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak bunun sıcak suyla yapılmasının öneminden çok fazla bahsedilmez. Teninize göre oldukça sert bir yapıda olan tüylerinizin yumuşaması, sıcak suyla çok daha kolay olacaktır. Hatta tıraş öncesinde alacağınız sıcak bir duş, hem suyun hem de buharın etkisiyle daha fazla yumuşaklık elde etmenizi sağlar. Eğer duş alacak kadar vaktiniz yoksa yapabileceğiniz en yerinde uygulama yüzünüzü sıcak suyla yıkamak olacaktır.

Sabun Kullanımı
Yüzünüzü kir ve yağlardan arındırmak için sabun kullanın. Sıcak suyla ıslattığınız yüzünüze yaklaşık bir iki dakika boyunca sabunla masaj yapmanız hem cildinizi rahatlatacak hem de tüylerin yumuşamasını sağlayacaktır.

Köpük Kullanımı
Elinizle yaydığınız tıraş köpüğünün kıl köklerine nüfuz etmesi için dairesel hareketler çizmeniz gerekir. Bu hem köpüğü gerektiği gibi yayacak ve tahrişi engelleyecek hem de yüzünüzde masaj etkisi yarattığı için cildinizi rahatlatacaktır.

Düzenli Bakım
Tıraşın hemen öncesinde yapılan hazırlıkların yanında, düzenli olarak yapılacak bir cilt bakımı da tıraş deneyiminizi iyileştirmenize olanak sağlayacaktır. Özellikle tıraş sonrasında cildinizde meydana gelen yanma hissi, bu bakımın eksikliğinden kaynaklanır. Haftada bir iki kere peeling yapmak ise, yüzünüzdeki ölü hücrelerin temizlenmesine ve cildinizin tazelenmesine yardımcı olarak tıraş sonrası beliren yanma hissini ortadan kaldırır.